Telewizja z internetu, czy z anteny?

Oglądanie telewizji nigdy nie było tak proste i przyjemne jak obecnie. Dostępnych kanałów można liczyć w setki, dotykających właściwie wszystkie tematyki i zagadnienia. Jedynym wartym rozważenia problemem związanym z telewizją jest nie pytanie co oglądać, lecz gdzie, ponieważ dziś oprócz standardowej anteny dopiętej do telewizora, telewizje za darmo można oglądać również na ekranie komputerowego monitora, na tablecie, a nawet na telefonie komórkowych; innymi słowy przez internet.

Zalety telewizji z anteny

Jest to telewizja, która znana jest wszystkim od dawna. Banalna w działaniu i prosta w instalacji. Nieco się sytuacja z jej odbiorem zmieniła w chwili wyłączenia sygnału analogowego i przejścia w całości na sygnał cyfrowy, jednak po latach można stwierdzić, że wszystkim wyszło to na dobre.

Taka konkluzja wynika z faktu, iż obecna telewizja ma doskonałą wręcz jakość. Sygnał cyfrowy w odróżnieniu od sygnału analogowego posiada znacznie większą przepustowość oraz co najważniejsze, działa tylko zero-jedynkowo. Nie występuje tu zatem sytuacja słabego sygnału i śnieżenia obrazu.

Do odbioru takiej telewizji potrzebny jest oczywiście telewizor i antena. W przypadku posiadania starszego typu odbiornika, który nie posiada stosownego dekodera cyfrowego sygnału, konieczny będzie zakup takiego urządzenia.

Wielu chętnych do odbierania takiej telewizji zadanie sobie pytanie, czy jest to telewizja za darmo. Po części tak. Za sygnał co prawda się nie płaci, jednak konieczne jest wnoszenie opłat za odbiornik telewizyjny.

Telewizja z internetu

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku telewizji internetowej. Jest ona w pełni darmowa i nie obowiązują jej opłaty za odbiornik telewizyjny, o ile oczywiście nie ogląda się jej na telewizorze. I na tym niestety zalety tej formy oglądania telewizji się kończą.

Ilość wad telewizji internetowej jest dość duża. Największe dwie to przede wszystkim:

– dość słaba jakość sygnału. Choć nie jest to regułą, to w przeważającej większości stron udostępniających taki sygnał, jakość materiału jest bardzo słaba. Wiąże się to z bardzo małą rozdzielczością, jak również z przeciążeniem serwerów, które w trakcie bardzo popularnych transmisji potrafią odmawiać posłuszeństwa

– ogromna ilość reklam. Do nadawanych przez właścicieli stacji dochodzą również te reklamy, które umieszczają właściciele stron. Po dodaniu tych dwóch chcących zarabiać podmiotów, dla zwykłego użytkownika ilość prezentowanych materiałów reklamowych jest znacznie za duża

Jak zatem widać, nie zawsze to, co w pełni darmowe jest lepsze. Często lepiej jest zapłacić, w tym wypadku za odbiornik telewizyjny, i komfortowo korzystać z doskonałej jakości sygnału telewizyjnego.