Polska jest jednym z krajów, w których wprowadzono pensję minimalną. Czym dokładnie jest to wynagrodzenie? Ile obecnie wynosi najniższa płaca i jakie są plany jej podniesienia w przyszłości?
Płaca minimalna – definicja
Pod pojęciem płacy minimalnej znajduje się najniższy, prawnie ustalony poziom wynagrodzenia pieniężnego za pracę. Wysokość ta dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin, czyli 8 godzin dziennie – 40 godzin tygodniowo.
Wysokość najniższej krajowej ustalana jest przez rząd z uwzględnieniem konsultacji z przedstawicielami organizacji pracodawców, związków zawodowych, a także aktualnej sytuacji gospodarczej.
Najniższa pensja krajowa – podstawa prawna
Podstawą prawną przy wyznaczeniu pensji minimalnej jest Ustawa z 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Przepisy wymagają, aby pensja ta została wyznaczona do 15 września każdego roku. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ogłaszana jest w Dzienniku Ustaw, jako obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów lub w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Wynagrodzenie minimalne – wysokość aktualna
Od 1 stycznia 2020 najniższa krajowa wynosi 2 600 złotych brutto (przed potrąceniem składek ZUS, w tym składki zdrowotnej, a także zaliczki na podatek dochodowy). Po odliczeniu składek pensja minimalna w 2020 roku to 1 921 złotych netto, czyli tyle pracownik otrzymuje na swoje konto bankowe.
Minimalna stawka godzinowa ustalona jest na poziomie 17 złotych brutto.
Najniższa pensja – prognozy
Od 2021 roku pensja minimalna miała wynosić 3 000 złotych brutto, czyli około 2 203 złote na rękę. Jednak coraz częściej pojawiają się doniesienia, że obietnica ta nie zostanie zrealizowana.
Najniższe wynagrodzenie w 2021 roku najprawdopodobniej będzie znajdowało się na poziomie 2 800 złotych brutto, co da kwotę 2 062 złote netto.
Zmiana ta podyktowana została między innymi pojawieniem się epidemii koronawirusa, która poważnie nadszarpnęła światową gospodarkę i spowodowała problemy finansowe przedsiębiorstw działających także w Polsce.
Więcej na temat najniższej krajowej dowiesz się z tym źródeł:
https://kapitalni.org/pl/artykuly/ile-wyniesie-najnizsza-krajowa